Pielęgnacja włosów latem, Uptown Comb

Lato  zbliża się do nas wielkimi krokami. A z latem wrogowie naszych włosów – słońce, wiatr, a także słona lub chlorowana woda. Zapewne każda z Was doświadczyła tego, że wracając z wakacyjnego wyjazdu włosy były w opłakanym stanie – kruche, przesuszone i łamliwe. Niech w tym roku będzie inaczej 😉

Najważniejsza zasada – lepiej zapobiegać niż leczyć.

Jak to z wszystkim w życiu bywa. Jeśli teraz odpowiednio zadbasz o włosy, pod koniec wakacji będziesz mogła cieszyć się ich dobrą kondycją. Oto kilka moich rad:

Pielęgnacja włosów latem, Uptown Comb

 

Po pierwsze: Nakrycie głowy.
W słoneczne dni warto zaopatrzyć się w kapelusz, chustkę bądź czapkę i ukryć włosy przed zdradzieckim słońcem. W upale nie tylko możemy zniszczyć sobie włosy, ale i zdrowie. Żadna z nas nie chce poparzyć sobie skóry głowy albo dostać udaru słonecznego.  To nie tyczy się tylko plaży czy wycieczki w góry, ale i długich spacerów czy grillów w ogrodzie. Spędzamy wtedy kilka godzin w pełnym słońcu, co jest bardzo niezdrowe dla włosów.

Po drugie: Wizyta u fryzjera.
Wizyta u fryzjera to podstawa. Trzeba pozbyć się uszkodzonych końcówek, aby zniszczenia nie rozprzestrzeniały się w górę włosa. W przeciwnym wypadku z wakacji wrócimy z fatalną kondycją naszych włosów i fryzjer będzie musiał obciąć większą ilość, niż byś tego chciała. Po podcięciu włosy również nabiorą kształtu i wzmocnią się. Dobrze byłoby, gdybyś powstrzymała się od farbowania ich. Świeży kolor pod wpływem słońca blaknie, a farbowany włos jest bardziej narażony na zniszczenia pod wpływem promieni słonecznych.

Po trzecie: Stosuj produkty z filtrem UV.
Najlepiej odżywki bez spłukiwania lub mgiełki – pozostają na włosach, dzięki czemu mają największą siłę działania. Słońce w małych ilościach latem może nam sprezentować piękne refleksy na włosach. Jednak zbyt namiętne pocałunki promieni mogą wysuszyć i wręcz ‚spalić’ włosy – po wakacjach będą wyglądały jak siano. Dlatego tak ważne jest, aby używać produktów chroniących przed promieniami słonecznymi.

Po czwarte: Nawilżaj.
Włosy latem mają wiele wrogów, którzy starają się je wysuszyć, połamać i pozbawić blasku. Aby walczyć ze złym wpływem czynników atmosferycznych, powinnaś zaopatrzyć się w kosmetyki nawilżające: odżywki i oleje. Stosuj maski 1-2 razy w tygodniu, by zachować we włosach wilgoć –  włosy będą elastyczne i sprężyste.

Po piąte: Spłukuj sól i chlor.
Chyba nie ma nic gorszego niż maska z chloru i soli. Sól wyciąga wilgoć z włosów, a temu próbujemy zapobiegać w wakacje. Dobrym sposobem jest również namoczyć włosy mineralną wodą, przed wejściem do morza lub basenu. Wtedy włosy nie wchłoną tak wielkiej ilości słonej/chlorowanej wody, która niszczy włosy. Oczywiście, obowiązkowo po kąpieli trzeba spłukać z włosów niechciane substancje.

Po szóste: Dieta.
Lato to czas świeżych owoców i warzyw bogatych w wartościowe składniki. Słodkie truskawki oraz soczyste cytrusy pełne witaminy C to obowiązkowy składnik letnich deserów. Sięgaj po produkty z witaminą A, D i E, żelazem, selenem i cynkiem. Włosy staną się bardziej lśniące, gęstsze i mocniejsze. Niedobór żelaza powoduje wypadanie włosów. Również bardzo ważnym elementem naszej diety powinny być nienasycone kwasy tłuszczowe zawarte m.in. w oliwie z oliwek czy rybach. Nasza skóra, włosy i paznokcie odwdzięczą się nam za takie traktowanie 😉

Po siódme: Rezygnacja z suszarki i prostownicy.
Słońce wystarczająco wysusza włosy, więc lepiej w okresie wakacyjnym odstaw suszarkę i prostownicę, tylko sobie zaszkodzisz. Jeśli musisz użyć suszarki, to susz włosy chłodnym nawiewem. Wychodzenie z mokrą głową na słońce też jest bardzo niezdrowe – woda będzie skupiała promienie UV, powodując przesuszenie włosów.

Po ósme: Związuj włosy.
Dzięki temu, że zwiążesz włosy, to mniejsza ich powierzchnia jest narażona na działanie szkodliwych promieni słonecznych. Włosy nie są również narażone na uszkodzenia mechaniczne – nie plącze ich wiatr oraz nierówne końcówki nie ocierają o siebie. Polecam wszelkiego rodzaju warkocze – są dziewczęce, prezentują się pięknie i nie przeszkadzają, gdy zakładamy kapelusz. Jeśli poszukujesz prostych pomysłów, na wakacyjne upięcia, to proponuje  warkocz holenderski albo  oszukany. Również ciekawym pomysłem będzie luźny kłos w stylu boho.

Pielęgnacja włosów latem, Uptown Comb

 

Życzę Ci z całego serca, aby Twoje włosy wróciły z wakacji piękne i zdrowe. A może masz jakieś sprawdzone sposoby, którymi chcesz się ze mną podzielić? Będę czekać na Twoje propozycje. 😉